ENERGIA DŹWIĘKU 10 – WROCŁAW
- Data:
- 10.12.2016
- MIEJSCE:
- Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 54, Wrocław
- Bilety
- 40zl w przedsprzedaży (info: wiftickets@gmail.com) / 50zl w dniu koncertu
- Rozkład jazdy
19:00 NIBURU PROJECT
20:05 NAGROBKI
21:10 TRUPA TRUPA
22:15 ALLES
23:20 KOMETY
00:25 SYNY- https://www.facebook.com/events/313691599007255/
- WWW
- http://industrialart.eu/energia-dzwieku/2016
Większość muzycznych festiwali opiera swój program na muzycznym pokrewieństwie zapraszanych przez ich organizatorów formacji i wykonawców. Energia Dźwięku jest festiwalem innym – głównym celem, przyświecającym jej organizatorom jest łączenie przeciwności i zestawianie ich ze sobą – tu muzyczna przeszłość spotyka się z dźwiękową nowoczesnością, eksperyment i klasyka koegzystują na równoprawnych warunkach, akustyczne źródła dźwięku współgrają z najnowszą elektroniką, a tradycyjne instrumentarium jest przeciwstawione nieograniczonej pomysłowości wynalazców rozmaitych dźwiękotwóczych urządzeń. Platformą spotkania tych wszystkich skrajnie od siebie różniących się artystów jest ta rzecz, która jest dla nich najważniejsza – jest to dźwięk i tkwiąca w nim energia.
SYNY
Duet utworzony w 2014 roku przez producenta 1988 oraz rapera, tekściarza i producenta Roberta Piernikowskiego. Ich debiutancki album Orient wydany został w 2015 roku przez niezależną wytwórnię Latarnia.
Pisaliśmy o nich:
„Syny są trochę jak ze znanego obrazu René Magritte’a „To nie jest fajka”. Na kremowym tle widnieje kształtna drewniana fajka, zaś pod nią napis: „Ceci n’est pas une pipe” (To nie jest fajka). Chciałoby się rzec: to nie jest hip-hop…” (całość tutaj)
TRUPA TRUPA
Od 2015 roku zespół nagrywają dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records. Efektem tej współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache. O którym pisaliśmy:
„Szaleni wielbiciele makabry, nieobliczalni nihiliści czy skupieni na swej pracy, rozważni praktycy współczesnego rocka? Pewnie i jedno, i drugie, a może nawet i trzecie. Trupa Trupa to naszym zdaniem jedna z najciekawszych grup rockowych w Polsce, która eksperymentuje z muzyką gitarową nie poprzez kolejne niestrawne brzmieniowe dziwolągi, ale przez koncepcyjną konsekwencję i umiejętne zabawy konwencjami – od psychodeliczno-kabaretowych brzmień lat 70. do cold wave.” (całość tutaj).
Pisaliśmy też tak, o debiucie:
„Jest w tej płycie coś bliskiego żebraczej poezji, turpizmu rodem z Baudelaire’a, kabaretowej konwencji Kurta Weilla – upojenie oparami rozkładu, rzucenie się w wieczny wir życia i śmierci, w którym jedno przechodzi w drugie, odróżnienie ich jest zaś niemożliwe. Rodząc się przecież zaczynamy umierać, nigdy nie żyjemy w pełni, nie w pełni też jednak umieramy.” (o tutaj)
NAGROBKI
Punk umarł ostatecznie w latach 90. Dobił go Krzysztof Skiba i chłopaki na deskorolkach w teledyskach za sześciocyfrowe kwoty, a ekspansja osiedlowego hip-hopu tylko zasypała trumnę ziemią. Okazuje się jednak, że ta ziemia zaczyna przesiąkać szaleństwem tak, że nagrobki zaczynają śpiewać. Zespół tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Są piękni, choć nieporządni. Wściekli, ale sympatyczni. Martwi, ale zagrają na żywo. Śpiewają o śmierci. Grają o śmierci. A gdy stoją na przystanku tramwajowym, to stoją i czekają o śmierci.
KOMETY
Warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespół został uformowany przez lidera Partii – Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002. Od tego czasu grupa nagrała sześć krążków studyjnych i jeden koncertowy. Wydarzeniem okazał się już debiutancki mini-album „Komety” z 2003 roku, który rozpętał nad Wisłą modę na rockabilly. O bohaterach miasta, outsiderach, nocnych wagabundach oraz o swojej samotności Lesław śpiewał i w Partii, i w Kometach wielokrotnie. Najczęściej w przebojowy sposób.
ALLES
Muzyka duetu to wypadkowa Electro-Punk,Industrial, EBM, Anarchowave z tekstami osadzonymi w stylistyce punk i post-punk. Zespół zadebiutował płytą „Post” wydaną przez Amerykański label Mecanica Records. Płyta często była okareślana jako „powiew świeżości” na scenie electro-minimal-synth. Rok 2016 Alles rozpoczął od wydania „Together we are alles” (Antena Krzyku). Płyta zawiera utwory grup: Dezerter, Apatia, Post Regiment, Guernica y Luno w „nowych” elektronicznych aranżacjach. W Listopadzie ukazał się drugi album grupy pt. „Cultura”.
NIBURU PROJECT
Michał Litwiniec i Tomek Niewiadomy, duet nieuleczalnych optymistów. Koncertują i pracują na płaszczyźnie muzykoterapii i leczenia dźwiękiem, wykorzystując wiele archaicznych instrumentów. W każdy nów i pełnie księżyca prowadzą Kąpiele w Gongu, czyli seanse relaksacyjne w wibracji gongu. Obecnie Niburu Project funkcjonuje przede wszystkim jako koncertujący zespół muzyczny.
Co państwo na to?