Ogłoszenia drobne #5
Sukcesy. Przedpremierowy nakład płyty „Kwiatostan” grupy Błoto (która opowiadała nam o swoich utworach) wyprzedał się w 13 minut.
Porażki. Wizualny album-hołd dla czarnej społeczności i twórców „Black is King” Beyonce nie odniósł tak spektakularnego sukcesu, jak się spodziewano. W premierowy weekend obejrzało go zaledwie 4% użytkowników platformy Disney+, na której jest udostępniony.
Rząd dusz. Rząd Iranu uznał muzykę metalową za satanistyczną i planuje na 15 lat zamknąć w więzieniu muzyków tamtejszego zespołu Arsames.
Sami-nie-wiemy-co. Debbie Harry i Chris Stein sprzedali Hipgnosis Sons Fund prawa do 197 piosenek Blondie. Na londyńskiej giełdzie można kupić akcje funduszu, a inwestorzy mają wgląd na przychód z tantiemów.
Front covidowy. W czasie wzrostu zachorować DJ-e, producenci i inicjatywy apelują do uczestników i menedżerów klubów o rozsądek w korzystaniu z zabawy w klubach. Rozsądek oznacza tu przede wszystkim przestrzeganie zasad dystansu społecznego i noszenie maseczek. Apel podpisali m.in. inicjatywy Girls to Front, Noizz, Up to Date Festival, Dunno Recordings oraz Naphta i Zamilska.
Można też groźbą i prośbą:
O „skończenie łkania i założenie cholernych maseczek” zaapelował Corey Taylor, wokalista Slipknot i Stone Sour. Facet wie, co mówi, maski to jego codzienność. Stevie Nicks w tym tygodniu przemówiła natomiast na ten temat z głębi serca: „Wszyscy musimy stać się duchowymi wojownikami… z walki z wirusem musimy uczynić naszą misję”.
W drugim kwartale roku potentatowi koncertowemu Live Nation obroty spadły o 98%. Ale zdążył sprzedać 14 milionów biletów za koncerty zaplanowane na rok 2021.
Michael Eavis wybiega tam już myślami i wyraża wątpliwości, czy jego Glastonbury ma szansę się odbyć.
Polska: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w końcu zajęło się skutkami pandemii i powołało Fundusz Wsparcia Kultury. 400 milionów złotych zostanie rozdzielone pomiędzy instytucje zajmujące się muzyką, tańcem i teatrem. Mamy niejasne przeczucie, że to kolejny przyczynek do promocji tzw. twórców narodowych.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie chciało zorganizować koncert z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, ale zespoły Lux Torpeda i Maleo Reggae Rockers same się z imprezy wypisały. Powód? W koncercie mają wziąć udział grupy Contra Mundum i Hungarica – obydwa skrajnie prawicowe w przekazie i szerzące mowę nienawiści. Tam nikogo z naszej redakcji na pewno nie spotkacie.
Co państwo na to?