Ogłoszenia drobne #4
Muzyka była już w kosmosie, ale nie towarzyszyła jeszcze startowi misji kosmicznej. Misja Mars 2020 Perseverance wyruszyła 30.lipca w kosmiczną podróż przy dźwiękach „America the Beautiful” Gregory’ego Portera. Artysta wykonał utwór na żywo ze swojego domu w Kalifornii. Dla fanów jazzu i samego Portera były to z pewnością kosmiczne doznania.
Artyści przeciw nieuczciwym praktykom. Organizacja Artist Right Alliance wystosowała list do partii politycznych w Stanach Zjednoczonych prosząc o klarowne regulacje prawne dotyczące używania muzyki w kampaniach. Pod listem podpisali się m.in. muzycy Pearl Jam, R.E.M., Courtney Love, Mick Jagger, Dave Navarro czy Cyndi Lauper.
Jassie Ware, Nile Rodgers, 1975 i ponad 700 innych związanych z brytyjskim przemysłem muzycznym osób podpisał za to list #NoSilenceInMusic. Jest on sprzeciwem przeciw homofobii, rasizmowi, islamofobii, ksenofobii. Historia ma swój początek w antysemickich wpisach rapera Wiley’ego. Ze współpracy z nim zrezygnował management, pojawił się także apel o odebranie mu orderu MBE.
Dobrostan artystów zdaje się mieć głęboko gdzieś szef Spotify, Daniel Ek. W wywiadzie dla Music Ally powiedział, że to nie serwisy streamingowe płacą artystom zbyt mało za odtworzenia, ale artyści po prostu nagrywają za mało. A oprócz tego powinni jeszcze umieć utrzymać przy sobie słuchacza.
Miejmy nadzieję, że mimo wszystko artyści pozostaną przy tworzeniu, a nie taśmowym produkowaniu piosenek.
W tym tygodniu odeszła Denise Johnson, wokalistka znana m.in ze współpracy z grupą Primal Scream przy płycie „Screamadelica”. We wrześniu miał ukazać się jej solowy akustyczny album.
Pożegnaliśmy także Alana Parkera, reżysera „Evity”, „The Wall” czy „Ptaśka”.
Waszej uwadze w tym tygodniu polecamy trend zwany bandcore. Dobrze znane piosenki z repertuaru Nirvany, Lady Gagi czy Radiohead są coverowane w stylu średniowiecznych wędrownych pieśniarzy. Niektóre utwory doczekały się także tłumaczenia tekstów na łacinę.
Co państwo na to?