nasluchy

Płyty

Teksty

Błoto: Ucieczka Drużyny A

Błoto myli tropy: gdy już na dobre rozsiądziemy się w fotelu, oni wysyłają nas w mroczne i zimne przestrzenie skalistych gór, gdy już odetchniemy po tej wyprawie, znów czujemy przygniatający niepokój.

John Moods: Wszyscy jesteśmy wrażliwymi ludźmi

Ujęła nas jego szczerość i wrażliwość. Ujęła nas płyta „So Sweet, So Nice”. W końcu ujął nas jego sierpniowy koncert w Pogłosie. O muzyce i innych ważnych sprawach rozmawiamy z Johnem Moodsem.

rozmowy | wywiad

The Notwist: utopia na tydzień

Kiedy nagrywaliśmy „Vertigo Days” ziścił się koszmar, nie można było opuścić kraju i spotkać się z przyjaciółmi z całego świata. Lubimy Monachium, ale tylko dlatego, że wiemy, że możemy stąd wyjechać.

Balthazar: Powody do świętowania

Jesteśmy frajerami, ale pewnego dnia będziemy zwycięzcami. To tragiczna kalka myślowa, bo wiesz, że to nieprawda. Musisz po prostu cieszyć się chwilą.

Abul Mogard, Pye Corner Audio, Bicep

W przegródce „elektronika / ambient / techno”: powietrze zatrzymane na ułamek sekundy, duchologia drugiego stopnia oraz hipsterska depresja zamiast twórczej melancholii.

Titanic Sea Moon: siła słabych

Titanic Sea Moon funkcjonują poza liniowo rozumianym czasem, nie przejmują sie jego upływem, pracują na obrzeżach i pozostają wierni restrykcyjnej kontroli jakości.

The Murder Capital: Ludzki pierwiastek

Im gorzej dzieje się na Wyspach, tym lepiej dla brytyjskiej muzyki. Garść wspomnień z sesji nagraniowej debiutanckiego “When I Have Fears” irlandzkiej post-punkowej grupy The Murder Capital.

rozmowy | dźwiękopis

Julia Mika: Polowanie na koloniach

Kiedy ktoś mnie pyta, który z moich numerów lubię najbardziej, mówię, że dzieci kocha się tak samo, ale to „Czułości” kupowałabym najwięcej słodyczy.

Son Lux, Blokowisko, Soko

Druga z trzech części „Tomorrows” od Son Lux – płyta zakłopotana, „Płonie” od Blokowiska – płyta łuszcząca się jak ściana bloku w 2003 roku i „Feel Feelings” od Soko – płyta niewinnie punkowa

Khotin, Autechre, Oneohtrix Point Never

„Bursztynowe światło u schyłku lata” i widmowy klimat (Khotin), wiralowa papka wszystkiego, co wyrzuca na brzeg ektoplazmatyczne sieciowe morze (Oneohtrix Point Never) oraz zaskakujący powrót do bardziej tradycyjnej rytmiki, linearnej melodyki i syntezatorowej przestrzeni (Autechre).

Alfah Femmes: swobodny odlot

Nazwa Alfah Femmes bada związek między wrażliwością a szorstkością, jest jednocześnie oczywistym ukłonem w stronę Violent Femmes, jak również australijskiego zespołu Dan Kelly and The Alpha Males i nurtu Riot Grrrl.

Ogólnopolski Strajk Kobiet – z ulicy do internetu

W burzliwych czasach muzyka nie zamiera, wręcz przeciwnie. Wypełnia dostępną przestrzeń, wzbogacając ją o nowy, interesujący kontekst. Jak zatem brzmi najnowsza twórczość inspirowana działaniami ulicy?

artykuły | felieton

Bluszcz: Nieśmiertelny jak kresz

Elementem, który osadza „Kresz” w przeszłości jest jej sound, brzmienie i atmosfera. To nie jest czysta, chamska retromania, ale coś pomiędzy nią a teraźniejszością.

Patti Smith – Rok Małpy

„Rok Małpy” Patti Smith to także lekcja pożegnań i uważności. Jest tu muzyka, ale znów na drugim planie

artykuły | felieton

Kogo boli Trójka

Legenda Trójki była budowana latami. To głębokie doświadczenie wspólnotowe. Może powinniśmy się przyzwyczaić do zmian, jako jedynego pewnika ostatnich lat, otrzeć łzy i iść dalej?

Ogłoszenia drobne #8

Dobre imię oraz światową sławę Biggy’ego Popa, papugi Iggy’ego Popa, zostały wykorzystane w szczytnych celach. Biggy został patronem największego mobilnego szpitala dla dzikich zwierząt w Australii.

wpis

Ogłoszenia drobne #7

Po dwudziestu latach od „Tańcząc w ciemnościach” Björk wraca do grania w pełnometrażowych filmach.

wpis

Ogłoszenia drobne #6

Jared Leto, aktor i wokalista 30 Seconds to Mars, zagra Andy’ego Warhola w filmowej adaptacji jego biografii. Zastanawiamy się, kto w takim razie mógłby zagrać Lou Reeda I Johna Cale’a…

wpis

Run The Jewels, Skee Mask, Sonikku

Zaangażowany rap, który w ostatnich tygodniach zagrzewał do walki z rasizmem i policyjną przemocą, inspirowany IDM-em, i rave’em, album jednego z najzdolniejszych współczesnych producentów, i szalona wycieczka w widmową epokę na przełomie lat 80. i 90., będąca czymś więcej niż tylko guilty pleasure dla wytrwałych wielbicieli eurodance’u.

Ogłoszenia drobne #5

W czasie wzrostu zachorować DJ-e, producenci i inicjatywy apelują do uczestników i menedżerów klubów o rozsądek w korzystaniu z zabawy w klubach.

wpis

Ogłoszenia drobne #4

Szef Spotify Daniel Ek powiedział, że to nie serwisy streamingowe płacą artystom zbyt mało za odtworzenia, ale artyści po prostu nagrywają za mało. A oprócz tego powinni jeszcze umieć utrzymać przy sobie słuchacza.

wpis

Bartek Wąsik: To, co proste. To, co ważne

Bartek Wąsik – znany m. in. z zespołu Kwadrofonik pianista, kompozytor, aranżer – jest wymarzonym rozmówcą: otwartym, szczerym, ciekawym świata. Muzyka i opowieść o niej stała się przyczynkiem do refleksji o wolności, pandemii i o sobie samym.

Ogłoszenia drobne #3

Kolejny tydzień wakacyjny, zamiast przynosić ekscytujące wieści festiwalowe, zalewa nas ogromem przygnębiających wiadomości.

wpis

Ogłoszenia drobne #2

Marc Geiger, współtwórca Lollapaloozy, nie podziela brytyjskiego optymizmu i przewiduje, że również w przyszłym roku możemy zapomnieć o festiwalach…

wpis

Ogłoszenia drobne #1

Tom Meighan ogłosił pożegnanie z mikrofonem w zespole Kasabian. Enigmatyczne „powody osobiste” szybko okazały się być oskarżeniem o napaść i pobicie…

wpis

Perfume Genius, Muzz, The Freuders

Radość, taniec, gorycz, nostalgia i intensywność przeżyć (Perfume Genius), najlepszy album w dorobku The National nie nagrany przez ten zespół (Muzz), melodyjny rock, od którego nie cierpnie skóra (The Freuders).

Przestańmy się wstydzić Eurowizji

To nie jest obciachowy konkurs popowy. To jest konkurs muzyczny – mówił po wygranej na sobotnim finale Eurowizji wokalista zespołu Måneskin, Damiano David.

artykuły | felieton

Cleo Sol, Tiombe Lockhart, Chiiild

Muzyka stonowana i spokojna na niespokojne czasy. Niech was te dźwięki wyjątkowo ukoją, oswobodzą i otulą. Przedstawiam trzy płyty, do których miło mi się leżało na łóżku i bujało na krześle…

płyty | nasłuch

Bambara: Izolacja, hałas i harmonie

Ten wywiad to suplement do opublikowanej niedawno recenzji albumu „Stray” grupy Bambara. Pierwotny tekst powstawał w zupełnie innej rzeczywistości i nic nie zapowiadało jej rychłego końca…

Canshaker Pi, Lor, Greg Dulli

Opiłki smutku w trybach maszyny do indie rockowych przebojów (Canshaker Pi – „Okay Decay”), potężna dawka dźwiękowej witaminy D (Lor – „Sunlight”) i wehikuł czasu zapętlony ćwierć wieku temu (Greg Dulli – „Random Desire”).

Jan Serce: seans z flamingami

To właśnie z potrzeby eksploracji, czy to słów o rzeczach i uczuciach, czy brzmień z pogranicza lo-fi, zrodził się album „Nie będę tańczył”.

Do czego nie gibie się grzywka Trumpa

Niepewność żal, i irytacja rządami Donalda Trumpa to podglebie wielu współcześnie wydanych albumów – Idles, Kim Gordon, Algiers, A Tribe Called Quest, Jim James.

artykuły | felieton

Algiers: Obrazy ognia

Algiers nie próżnują – jak dowiecie się z poniższego wywiadu, ostatnie lata były dla nich bardzo pracowite: adaptacja piosenek, które nie weszły na poprzedni album, mordercza trasa koncertowa, nagrywanie nowej płyty…

Vic Chesnutt: jak zrymować wózek inwalidzki

Fizycznie ograniczenia stały się podstawową bronią i emblematem Chesnutta, a nieoheblowane, proste i nieco spóźniające się melodie jednym możliwym podkładem pod mroczne, jednak podlane specyficznym, mocno przewrotnym soczystym poczuciem humoru, teksty.

40 Płyt – Podsumowanie roku 2019 odcinek I

Płytowe podsumowanie roku 2019 – w środku m. in. Weyes Blood, Bon Iver, Floating Points, Slowthai, Nick Cave, Danger Mouse, Ralph Kamiński, Lingua Ignota, Fontaines D.C.

artykuły | felieton

Mona Polaski: Długa smuga

Mona Polaski (nie mylić z Mery Spolsky) to nowy projekt dwóch Panów z grupy Bruno Schulz. Słychać w tym całą górę nostalgicznych nowofalowych melodii, post-punkową motorykę oraz ciężkie powietrze miasta Łodzi.

Penelope Isles: Dziennik snów

Nostalgiczne, niespiesznie rozwijające się melodie, rozmyte brzmienie gitar i sporo tęsknoty parującej wprost z rozgrzanego asfaltu

JAVVA: muzyka do pracy z metalem

„JAVVA to zespół taneczny zrodzony z bitu, gitar i namiętnych mikropsychoz” – w ten nieco kokieteryjny sposób przedstawia się czterech gentelmenów wielokrotnie już sprawdzonych w koncertowych i studyjnych bojach…

Phum Viphurit: symbol odpuszczenia

Phum Viphurit urodził się w Tajlandii, potem wychowywał się w Nowej Zelandii, aby znowu wrócić do Bangkoku. O tym między innymi opowiada w swoich wychillowanych, wzruszających utworach.

Bon Iver, Thom Yorke, Siskiyou

Można odnieść wrażenie, że Bon Iver zrobił jeden bezpieczny krok w tył, a przy tym zdecydował się skomplikować wszystkie ze swoich dotychczasowych muzycznych wcieleń.

Kompozyt: Otwarta przestrzeń

Kryzys klimatyczny, podejrzane eksperymenty z A.I., niepokojące ciążenie ustrojów demokracji w kierunku różnych form autorytaryzmu. Kompozyt – polski duet post-dubowy osiadły w Londynie – opowiada o „Hybridism”…

EABS: poczuliśmy, że możemy latać

EABS, wrocławska ekipa pod kierownictwem Marka Pędziwiatra, łącząc jazzową energię ze słowiańskim duchem, w krótkim czasie dorobiła się miana „odnowicieli polskiego jazzu”.

Niemoc: echa post-punku

Niemoc, ulubieńcy miłośników zarówno gitarowych, jak i elektronicznych brzmień osadzonych w estetykach lat 80. i 90. wydali niedawno swój pierwszy longplay „Baśnie”.

Cudowne Lata: po co śnić, gdy jawa taka piękna

Za zespołem Cudowne Lata z oficyny Trzech Szóstek stoi niesamowita historia – Ania Włodarczyk z Warszawy i wychowana w Bejrucie Amina Dargham z Krakowa spotkały się i od tego momentu działają wspólnie – nie tylko na scenie, ale także w życiu.

SantaBarbara: po fińsku lub norwesku

Muzyka to na pewno coś, co można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tak dzieje się też w rodzinie Pospieszalskich. Jej kolejne pokolenie, czyli Łukasz, Szczepan, Marek i Nikodem, stworzyli wspólnie projekt SantaBarbara.

Przewodnik festiwalowy – lato 2019 vol.3

a moment przed startem sezonu festiwalowego 2019 prezentujemy trzeci i ostatni odcinek przeglądu najciekawszych pozycji w line-upie Open’era, OFF Festivalu, Up To Date i festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

artykuły | felieton

Przewodnik festiwalowy – lato 2019 vol.1

Zapraszamy na pierwszy odcinek międzywydziałowego przeglądu festiwalowego lata 2019. W składzie OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Halfway Festival, Open’er, Soundrive, Up To Date, Fest Festival oraz śladowe ilości orzeszków ziemnych.

artykuły | felieton

SSTROM, Kaitlyn Aurelia Smith, Abul Mogard

W tym roku trochę zaniedbaliśmy cykl elektronasłuchów, a znakomitych albumów z wysublimowaną elektroniką przybywa w zatrważającym tempie. By totalnie nie stracić refleksu proponujemy Wam porcję trzech świetnych płyt z ostatnich miesięcy – to i tak o wiele za mało w stosunku do podaży.

W poszukiwaniu zaginionego brokatu

Kim byłby Bowie, gdyby wyglądał jak jego fani? Gdyby Björk wyglądała jak pani z biura? Ekstrawagancja wizualna i ekstrawagancja muzyczna to naturalne połączenie.

BROODS, RY X, Beirut

Rok przed wejściem w lata 20. XXI wieku muzyka popularna redefiniuje to, co w niej najlepsze. Nikt nie tańczy charlestona!

pop
płyty | nasłuch

Playlista: Muchy

Zaglądamy na playlistę Michała Wiraszko i Stefana Czerwińskiego z zespołu Muchy.

artykuły | fonotyp

Ovlov, mewithoutYou, Self Defense Family

W ramach remanentu trzy ważne gitarowe albumy wydane w 2018 roku, które z przyczyn tylko częściowo niezależnych od autorów dotąd nie pojawiły się w serwisie.

płyty | nasłuch

Sekcja VIDEO na musicNOW!

Przed Wami zajawka sekcji VIDEO w serwisie musicNOW! Rozmawiamy o płytach, koncertach i festiwalach. Od stycznia 2019 widzimy się regularnie.

wpis

Interpol, Mitski, Oh Sees

Oprócz tego, że płyty z tego nasłuchu są rejestracją prób szukania nowego brzmienia, to ośmielę się stwierdzić, że zarówno Interpol, jak i Oh Sees chcieli by mieć Mitski w swoim zespole…

Thom Yorke, Abul Mogard, Mazutti

Coś więcej niż soundtrack do horroru (Thom Yorke – „Suspiria”), kolejna produkcja fantomowego serbskiego hutnika (Abul Mogard – „Above All Dreams”) oraz kliniczny produkt nerwicy (Mazutti – „Kształt jazzu, który ma dojść”).

Historia małoportalowa

Czy, nawet w emocjach, dozwolone jest działanie mające na celu usunięcie czyjejś wypowiedzi tylko dlatego, że jest ona inna niż stanowisko, które sami reprezentujemy?

pop
artykuły | felieton

Kamp!: jedno słowo – empatia

Jeśli zastanawiacie się co zrobić po tym jak nagracie już „znakomity debiut” i „pełną inspiracji i oryginalności drugą płytę”, to weźcie przykład z grupy Kamp!

pop
rozmowy | dźwiękopis

Odd Beholder: Przeterminowane science-fiction

Miękka i delikatna mikstura koronkowo tkanego popu i emotroniki w duchu Lali Puna w warstwie lirycznej przestrzega przed wyobcowaniem i samotnością w sztucznym, sterowanym odgórnie świecie Instagrama, Facebooka i Tindera…

Co pokolenie naszych rodziców sądzi o Open’erze?

Największe wrażenie na ojcu zrobił Byrne. “Moje muzyczne odkrycie i jednocześnie numer jeden tego dnia to Misio ze swoimi klonami Prince’a i Grace Jones, którzy przygrywali mu na instrumentach” – napisał.

koncerty | relacja

kIRk: Wychodzenie ku światłu

kIRk wydał właśnie swoją piątą płytę i choć nadal przytłacza nienaturalnie dusznym klimatem to nowy materiał zdaje się przynosić w twórczości tria subtelny powiew odrodzenia, lekki wietrzyk nadziei…

Nanook Of The North, Surly, Xenony

Muzykę znajdziemy niemalże wszędzie: na dalekiej Północy, w pociągu do Łodzi i w przestrzeni kosmicznej. Jak twierdzą niektórzy fizycy – nie istnieje próżnia absolutna. Owszem, bo zawsze wypełnia ją odpowiedni akompaniament.

płyty | nasłuch

Ought, Wild Pink, Superorganism

Post-punkowcy, którzy zdradzili gitary na rzecz syntezatorów, amerykański indie rock zgodny ze szkołą wczesnego Death Cab For Cutie i odrobinę męcząca superowość brytyjsko-japońskiego superorganizmu…

płyty | nasłuch

Playlista: Asia Nawojska

Szukałam sobie kiedyś własnego odpowiednika kosmosu, tego czarnego, ale ze światłami, szalonego, ale i poukładanego w swojej potędze.

artykuły | fonotyp

Piosenki przeciwko kryzysowi w piosenkach

Czasami los nieszczególnie nam sprzyja. Piosenki nie działają tak dobrze jak zwykle i cały Spotify w swej gigantycznej niepoliczalności, nie ma dla nas nawet jednego utworu, na którym warto by zawiesić ucho…

VLMV/ALMA: dawać nadzieję i jednocześnie pustoszyć

Stranded, Not Lost” wybrzmiewa przede wszystkim izolacją. Wszechświat tworzony przez Lambrou ogranicza się do niego samego – znajdującego się w stanie smutnego zawieszenia, ale wciąż na tyle świadomego, żeby każdy komponowany przez siebie dźwięk traktować z rozmysłem.

Spirit Fest: croissanty, kawa, pomarańcze i oda do miłości

Większość piosenek, jakie docierają lub nie docierają do naszych uszu, powstaje z miłości, prawda? Te, które znalazły się na wydanym w listopadzie 2017 roku krążku stosunkowo nowo powstałej grupy Spirit Fest, wzięły się uczucia, jakim Markus Acher (Notwist, Lali Puna) darzy Tenniscoats – kultowy japoński duet tworzony przez Sayę i Takashiego Ueno.

Nowy Stwór Mazowiecki

Edyta pcha palce do buzi, a potem bezczelnie się oblizuje. To bardzo nieładnie. Tak samo nieładnie śpiewa ona bezkompromisowe teksty do dźwięków kontrabasu czy akordeonu…

Glassjaw, John Maus, Spirit Fest

Dzisiaj żeglujemy od dawno niewidzianych cudownych dzieci nowojorskiej sceny post hardcore, przez twórczość amerykańskiego Kapitana Nemo, aż po zabawkowo-eskapistyczne piosenki międzynarodowego projektu Spirit Fest.

Liima: David Copperfield vs Harry Potter

Ta piosenka początkowo nazywała się „Harry Potter”, ale nie mogliśmy oficjalnie nadać jej tego tytułu ze względu na prawa autorskie – musieliśmy więc znaleźć innego magika jedynaka…

pop
rozmowy | dźwiękopis

Acronym, Prins Thomas, Faten Kanaan

Dla entuzjastów wszelkiej maści elektroniki to był bardzo dobry rok, skupmy się więc tylko na jesieni, która w 2017 była prawdziwą porą syntezatorowej obfitości.

płyty | nasłuch

Podsumowanie 2017 – odcinek II

Forest Swords, Protomartyr, Superorganism, Laura Marling, Idles, Arcade Fire, Giorgio Fazer i Lairs w drugiej części podsumowania 2017 redakcji musicNOW!

artykuły | felieton

Podsumowanie 2017 – odcinek I

Kings of Convenience, Austra, Brand New, St. Vincent, Bastarda, Brockhampton, LCD Soundsystem i Fred Thomas w pierwszej części podsumowania 2017 redakcji musicNOW!

artykuły | felieton

Los Angeles ustanowiło Dzień Morrisseya

– Dzień Morrisseya świętuje artystę, którego muzyka zniewalała i inspirowała pokolenia ludzi, którzy nie zawsze czuli się dopasowani – bo urodzili się, żeby się wyróżniać – powiedział burmistrz miasta Eric Garcetti.

wpis

Smutek syntezatorów – niesamowita historia Stromae

Na świecie istnieje pewien rodzaj piosenek tanecznych, które zdradzają cwany zamysł twórcy zamiatającego krajobraz emocjonalnej ruiny pod nonszalancko porzucony płaszczyk stworzony z cekinów i błyskotek. Oznacza to oczywiście, że ów twórca jest nagi.

Co pokolenie naszych rodziców myśli o koncercie Cave’a?

Kolejny koncert Nicka Cave’a w Polsce za nami. Dla mnie to już piąty raz, kiedy miałam okazję zobaczyć Nicka i złe nasiona na żywo. Po wielu doświadczeniach z tematem stwierdziłam jedno – moja relacja z tego wydarzenia byłaby niczym innym, jak nudną egzaltacją. Dałam się więc wypowiedzieć… moim rodzicom.

Warhaus: błazen, klisze i wilki

Choć na „Warhaus“ pozostaje wierny dekadenckiemu romantyzmowi, Maarten Devoldere używa innych środków niż w przypadku debiutanckiego krążka „We Fucked a Flame into Being“. Jakich? Sam wam o tym opowie.

Jacaszek: muzyka przyrody

Michał Jacaszek to niewątpliwie jeden z największych oryginałów na polskiej scenie elektronicznej. Muzyk porusza się gdzieś pomiędzy ambientem, z jego relaksacyjną monotonią i rozmytą astrukturalnością…

Mogwai, Godspeed You! Black Emperor, Balmorhea

Jesień to czas muzycznych premier. W tym roku wrzesień obrodził w nowe krążki spod znaku post rocka – gatunku, który, choć swą złotą erę ma już stanowczo za sobą, nadal jednak posiada zarówno swych przedwiecznych mistrzów, jak i całkiem wziętych młodych akolitów.

płyty | nasłuch

Soundrive Festival 2017 – relacja instant

Z kim nie wybierać się w podróż, czyj koncert był lepszy niż seks i u kogo wykupić abonament na transfer dobrej energii – wszystkiego dowiecie się z naszej relacji.

koncerty | relacja

San Fermin, Ron Gallo

Tak, nie jestem fanem Lollapolooza. Tak się składa, że jest on największą chicagowską imprezą roku, ale niekoniecznie muzyczną! Dlatego najbardziej z Lollapolooza lubię festiwalowe aftershows. Nawet Arcade Fire nie zaciągnęło mnie do Grand Park…

koncerty | relacja

Planetarium, Nathan Fake, Arcade Fire

Astrologiczno-symfoniczny projekt z kolaboracją Sufjana Stevensa, kolejny IDM-owy majstersztyk oraz mniej muzycznie, a bardziej estetycznie udany najnowszy album Arcade Fire

płyty | nasłuch

Pociąg do eksperymentów

Walka z rutyną, poszukiwanie nowych środków wyrazu, wychodzenie ze strefy komfortu i sprawdzanie się w zupełnie nowych sytuacjach to koła zamachowe wszystkich bez wyjątku dziedzin sztuki.

wpis

Arrested Development

Arrested Development, tak samo na początku lat 90., jak i dziś, jest grupą oddzielną, właściwie w każdym względzie.

Piernikowski, 1988, PRO8L3M

Trzy płyty poruszające się w stylistyce ciężkich beatów i syntezatorowych sampli. Tylko przypadek czy już tendencja? Czy to droga, w którą zmierza polska scena hip-hopowa?

Sleep Party People: Przed całą klasą

Sleep Party People, czyli multiinstrumentalista Brian Batz i nieodzowna królicza maska, za pomocą której przeistacza się on w superbohatera, przepraszam najmocniej – songwritera, wydał właśnie czwarty album.

rozmowy | dźwiękopis

Kings of Convenience

Nie wiem jak możliwe jest to, aby dwóch gości z odległego i mroźnego kraju prezentowało sobą całą czułość i dobroduszność świata. To jakaś anomalia, prawdopodobnie spowodowana jedzeniem zbyt dużej ilości zimnego łososia i mazianiem dzieci po urodzeniu wielorybim tranem.

Hatti Vatti: źródła szumu

„SZUM” nie jest jednostajny i głuchy, to zdecydowanie ten rodzaju dźwięków tła, w których kłębią się ukryte struktury, chaos, w którym odznaczają się zaczątki nieubłaganej muzycznej symetrii…

TOMM¥ €A$H

Trochę przyciągnęły mnie tam heheszki, trochę uwielbienie dla jego artystycznych klipów, postsowieckiej stylistyki i obciachowego wąsa. To miał być fajny wieczór, który stał się naprawdę super wieczorem.

TOMM¥ €A$H

TOMM¥ €A$H ostatnio odwiedził Polskę w listopadzie zeszłego roku. Jego koncert w Cafe Kulturalna został wtedy wyprzedany. Tym razem będziecie […]

T/Aboret

Nietoperze posługują się tak zwaną echolokacją – wysyłają w pustkę otaczającego je świata dźwięk po to, aby rozpoznać przeszkody na swojej drodze. Natalia Czekała i zespół T/Aboret proponują podobną metodę.

Pink Turns Blue

Długo wyczekiwany, jedyny w Polsce koncert Pink Turns Blue – niemieckiej grupy poruszającej się w stylistyce bliskiej zimnej fali wczesnego […]

Plants and Animals: Dywany z owczej wełny i kula disko

Plants & Animals na wydanym w zeszłym roku „Waltzed In From The Rumbling” miejscami brzmią zupełnie retro, niekiedy ocierają się o Radiohead, łamią strukturę utworów, a czasami grają zwyczajnie proste i melodyjne piosenki.

The Flaming Lips, Foxygen, The Regrettes

Mamy karnawał, więc motywem przewodnim tego nasłuchu niech będzie stylizacja. Podczas gdy my z błogimi uśmiechami toniemy w morzu świetnych premier, Flaming Lips, Foxygen i Regrettes bawią się w najlepsze zasłonięci kolorowymi maskami.

Avec Le Soleil

Zapowiedź koncertu Avec Le Soleil Sortant De Sa Bouche w Cafe Kulturalna w Warszawie.

wydarzenie

Fred Thomas: Mikrosymfonia

Multiinstrumentalista, producent i, co najważniejsze z punktu widzenia tego tekstu, songwriter działa własnym rytmem i robi to dobrze.

Blonde Redhead

Czas jest szybki i precyzyjny w działaniu, dlatego od fonograficznego debiutu Blonde Redhead niepostrzeżenie minęło już ponad 20 lat. W […]

wydarzenie

Najlepsze piosenki 2016

Rok 2016 przeszedł do historii. Oto 25 piosenek, za które będziemy go dobrze wspominać.

artykuły | fonotyp

Warhaus

Maarten Devoldere to ten bardziej dekadencki, mroczny, niedogolony i odrobinkę zniszczony życiem wokalista belgijskiej grupy Balthazar.

Glass Animals, The Notwist, King Creosote

Kilka słów o transferze z wilgotnej dżungli prosto do salonu gier (Glass Animals), dwupłytowej koncertówce Niemców z The Notwist oraz dwudziestym albumie w dyskografii naczelnego szkockiego indie-barda (King Creosote)

Płytowy poradnik prezentowy

Postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie albumów jakimi z całą pewnością sprawicie niespodziankę swoim bliskim.

artykuły | felieton

Palace Winter: Przesłuchanie

Nie warto myśleć o tej grupie w katagoriach kolejnego, niepotrzebnego nikomu duetu, bo album „Waiting for The World to Turn” brzmi jak dzieło pełneprawnego zespołu.

rozmowy | przesłuchanie

Solange, Die Antwoord, M.I.A.

W mixie trzech albumów mamy trzy kobiety, jednego mężczyznę, jedną świetną płytę, jeden dobry album i jedną porażkę. Przed wami Solange, Die Antwoord i M.I.A.

płyty | nasłuch

Tomasz Mreńca – Pierwiastek nieprzewidywalności

Po co łączyć ze sobą różne bajki? Kiedy powiedzieć ,,stop”? Dlaczego technologia analogowa jest bardziej interesująca od cyfrowej? Oraz czego spodziewać się na koncertach promujących płytę, pełną utworów, o tytułach których mogłoby nie być – opowiada Tomasz Mreńca, który wydał właśnie solową płytę ,,Land”.

Wild Beasts / Porcelain Raft

Szaleństwo Brexitu dało znać o sobie również w Stanach, które wprawdzie znikąd nie wyszły, ale za to wpuściły Trumpa do Białego Domu. Wild Beasts przyjechali do Chicago ze zrozumieniem i nadzieją w sercu. Przesłanie tego wydarzenia było jedno – „We are strong together”.

Max Cooper

16 grudnia w klubie Smolna – nowym sercu klubowej Warszawy – wystąpi Max Cooper.

Sezon świąteczny można uznać za otwarty

Zespół The Killers właśnie ogłosił, że wydawane przez lata piosenki o tematyce świątecznej dla fundacji Bono, która wspomaga walkę z AIDS, znajdą się na albumie zatytułowanym „Don’t Waste Your Wishes”.

wpis

Islam Chipsy & EEK

Ich koncerty to przede wszystkim wielka impreza, na której nie sposób nie tańczyć. Sposób na to, żeby na chwilę chociaż oderwać się od rzeczywistości i oddać się w całości bliskowschodnim rytmom.

Michael Gira (Swans): Przesłuchanie

Tuż przed wydaniem ostatniego albumu Swans mieliśmy okazję porozmawiać z liderem Łabędzi, Michaelem Girą, nie tylko o nowej muzyce, ale też sprawach prywatnych. Zapytaliśmy go też o ważne dla niego albumy. Kto wie, może coś podobnego usłyszymy na Scenie Eksperymentalnej OFF Festivalu, której Gira będzie kuratorem.

Mass Gothic: wszystkie myśli Noela

Pewnie nie wiecie, ale Mass Gothic (jak i paru innych) mieli wystąpić na tegorocznym OFF Festivalu. Cóż, trochę szkoda, że wyszedł z tego wyłącznie poniższy wywiad.

Nowy album Neutral Milk Hotel w drodze?

Milczący od 5 lat Neutral Milk Hotel, którzy ostatni pełny album wydali w 1998 roku, co jakiś czas robią nam nadzieję na nowy materiał. Tym razem zapowiedź rzekomej płyty ukryta jest w rysunkach lidera grupy, Jeffa Manguma.

wpis

Tortoise

Tortoise są trochę jak Wielki Przedwieczny – nigdzie im się nie spieszy, nie są specjalnie przystojni, nie ma pewności co do tego, […]

Frument

Wydawałoby się, że temat polskiego folkloru we współczesnej muzyce jest już tak wytarty, że nie poddaje się dalszym interpretacjom, ba, jest przenicowany w najgorszy sposób, przyszyty do popowej miazgi, odarty, wyczerpany, zużyty.

koncerty | relacja

Colin Stetson Solo

Z wielką radością i dumą możemy potwierdzić i ogłosić, że na początku listopada po raz drugi wystąpi w Pardon, To Tu wielki artysta, saksofonista Colin Stetson

Festival 3 x 3

W tym roku po raz kolejny będziemy mieli okazję doświadczyć niesamowitej muzycznej fuzji, w której muzyka dawna i musica nova, spotkają się na jednej scenie. Festiwal 3×3 – bo o nim mowa – to trójka solistów występująca w trzech miastach.

wydarzenie

Slalom

Slalom to mistrzowie muzycznego suspensu – śmieszą, tumanią, czasem nawet przestraszają, poruszając się w obszarze muzycznym zakreślonym przez takie etykietki, jak jazz, analogowa retro elektronika, krautrock, amerykański rock psychodeliczny, a nawet country czy „pustynny” folk…

wydarzenie

Explosions In The Sky

W post rocku trudno być innowacyjnym. Gatunek, który przynajmniej w teorii powinien wykraczać poza utarte schematy ma podejrzanie długi i […]

Sun Glitters: laptop został w domu

Choć pora deszczowa jakby na moment ustąpiła, to i tak każdy szanujący się pediatra zaleci Wam suplementację witaminą D. My sugerujemy włączenie do diety także któregoś z nadchodzących koncertów Sun Glitters.

Bob Dylan laureatem nagrody Nobla

Muzyk i poeta, który swoje miejsce w panteonie artystycznym posiada już od początku lat 60. został laureatem tegorocznej literackiej nagrody Nobla.

wpis

The Black Queen

Koncert był taki jak się spodziewałem: nie miał szans z płytą i nie wygrał z nią, bawiłem się jednak świetnie.

Post Malone

Wszystko wskazuje na to, że kariera Post Malone’a dopiero nabiera tempa, więc sugerujemy nie przegapić szansy na usłyszenie go na żywo w stosunkowo kameralnych warunkach.

Autechre

Dla prawdziwych koneserów elektronicznego suspensu ich występ w Teatrze Powszechnym – oczywiście odbywający się tradycyjnie w całkowitym zaciemnieniu – powinien być punktem obowiązkowym.

Leon Vynehall / Edward

Wszystkich, którzy wybiorą się do Nowej Jerozolimy czeka spora dawka, tak charakterystycznego dla house’owych bitów relaksu, nie powinni być oni jednak również zaskoczeni jeśli zostaną przywitani porcją jungle’owych połamanych struktur basowych.

Clams Casino

Zazwyczaj mamy okazję słyszeć jego beaty na koncertach raperów, dla których je produkował. Tym razem role się odwrócą – czekamy z niecierpliwością.

Deftones, Aidan Knight, Siskiyou

Konstatacja, że Deftones jako jedyni uratowali się z tonącego okrętu pełnego gibiących się niemrawo numetalowców z kozimi bródkami, to czystej wody truizm.

płyty | nasłuch

Operators

Jeśli jeszcze nie wpisaliście tego koncertu do kalendarzy, to zdecydowanie polecamy to uczynić. Tym bardziej, że – biorąc pod uwagę ilość projektów, w które zaangażowany jest lider Operators – szansa żeby zobaczyć ich na żywo może się długo nie powtórzyć.

Rebeka: Kłopoty z czasem

Na pewno przed „Helladą” siedzieliśmy w studiu Bartka i staraliśmy się zrobić najlepszą muzykę jaką mogliśmy. Miksowaliśmy „Melancholię” z sześć razy i myśleliśmy wciąż – o Boże, to jeszcze nie jest to.

Conner Youngblood

Warto sprawdzić ile wart jest Conner Youngblood u progu potencjalnej kariery, istnieje spore prawdopodobieństwo, że bilety na jego kolejną trasę będą wymagały większego wkładu finansowego.

pop
wydarzenie

JAAA!: Berlin w uszach

Przez trzy lata pracowali nad płytą Remik (2015), koncept albumem opowiadającym o chłopcu, który uciekając od realnego i złego świata buduje własną, bezpieczniejszą rzeczywistość utkaną z emocji i niepokojących dźwięków.

Miss is Sleepy: Wesele w stylu Davida Lyncha

Te piosenki bardziej skradają się niż pędzą, jest w nich coś nienachalnie dubowego, a na styku generowanych syntetycznie i biodegradowalnych dźwięków powstaje intrygująca i bardzo wciągająca całość.

rozmowy | dźwiękopis

Reklama

Od początku istnienia serwisu dbamy o to, żeby był regularnie uzupełniany o wartościowe treści, dzięki czemu jest atrakcyjny nie tylko […]

strona

Współpraca

Jesteśmy otwarci na współpracę i stosunkowo niegroźni. Jeśli chcesz z nami pisać, robić zdjęcia na koncertach i festiwalach lub w […]

strona

Polityka Cookies

Serwis musicNOW! nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) […]

strona

Soundtrack do przeprowadzek

Przeprowadzki są równie nieuchronne co wizyty u dentysty – można oczywiście grać na zwłokę, odkładać je w czasie i udawać, że ta próchnica to u kogoś zupełnie innego.

artykuły | fonotyp

Fonotyp ekologiczny – piosenki w walce z globalnym ociepleniem

Globalne ocieplenie postępuje i niebawem rozpuści wszystko i wszystkich. Nieformalny sztab kryzysowy złożony ze znamienitych interdyscyplinarnych specjalistów, redakcji musicNOW! i ekspedientek obsługujących stoisko z ciastkami w Hali Kopińskiej od pewnego czasu opracowuje środki zaradcze.

artykuły | fonotyp

Fred Thomas: Przesłuchanie

Nie miejcie do siebie pretensji, że nazwisko Fred Thomas niewiele Wam mówi. Chyba że, przypadkowo jesteście mieszkańcami Michigan – wówczas będzie to jednak delikatny obciach.

musicNOW!

Jest cała masa muzyki warta posłuchania. Jeszcze większa nie jest. Lubimy piosenki, zwłaszcza te należące do pierwszej z wymienionych kategorii […]

strona

Międzynarodowy Dzień Jazzu – przewodnik instant

30 kwietnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Jazzu. Bardzo mnie to cieszy, bo muzyka improwizowana, nie mniej niż kolejarze, nauczyciele, życzliwość, praca czy nawet kobiety i dzieci zasługuje na to, aby się nad nią w zadumie pochylić.

artykuły | felieton

Gra o tron albo na cymbałkach

Oczywiście tematem wspólnym dla wszystkich mógłby być utwór Nagrobków „Jesteśmy martwi”, ale czego słuchałby konkretnie Jon Snow (gdyby żył), albo Ramsay Bolton?

artykuły | felieton

Pełne zanurzenie – czterech artystów i woda

Kiedy do głowy wpadło nam, że można na podstawie tego tropu dokonać połączenia między twórczością różnych zespołów, nie spodziewaliśmy się, że finalnie skończymy na tych czterech, jakże różnych i jakże podobnych do siebie artystach.

artykuły | felieton

2015: Najważniejsze wydarzenia

Zazdroszczę tym, którzy mogli uczestniczyć w Ephemerze Live więcej niż raz. Po takim przeżyciu łatwiej jest nabrać dystansu nawet do pytania czy Burial rzeczywiście wystąpił na festiwalu dzień wcześniej.

artykuły | felieton

Mono, Sólstafir, The Ocean

Podczas występu Mono fani Sólstafir z mniej otwartymi umysłami zdecydowali się na jedno z dwóch rozwiązań – wyjście z Proximy bądź też zostanie w Proximie i, czego najbardziej nie znoszę na koncertach, poświęcenie się dyskusjom.

koncerty | relacja

Blixa Bargeld: człowiek o głosie duszonych kotów

Blixa jest żywym dowodem na to, że swojego życia nie da się przewidzieć. Jako dorastający w rozdzielonym murem Berlinie nastolatek poszukiwał dla siebie miejsca w artystycznym światku. Zupełnie niespodziewanie poświęcił się przede wszystkim muzyce.